Hasznos tudnivalók
Kőápolás
A gránit, kiváló fizikai tulajdonságai lévén, szinte semmilyen ápolást nem igényel, sem belső, sem külső környezetben. Amiért kezelést mégis alkalmazunk rajtuk az egyrészt a vandálok elleni védekezés teszi szükségessé, az „antigrafitti” impregnálás kezelés követően a ráfújt festéket könnyedén és gyorsan el lehet távolítani a felületről, másrészt a konyha és mosdópultok esetében, olaj és vízfolt elleni impregnálással meggátoljuk az anyagba való beívódást, s ezáltal az elszíneződést és a foltosodását. Más kezelés szükségtelen a gránit esetében, takarításkor ultrás, vagy akár domesztoszos vízzel is lehet tisztítani.
Nem így van ez a márványok és mészkövek esetében, mivel ezeket az anyagokat a sav, a lúg támadja, megmarja, nagyon kényesek a mechanikai hatásokra, karcolásokra.
Kezelési útmutató márvány és mészkő padlófelületekre
- Óvjuk a felületet az erős mechanikai hatásoktól (ütés, éles eszközök pl.: kés, fűrész, csavarhúzó, kalapács, létrák lába, stb.) mert könnyen karcolják a felületet. Nagyobb súlyú tárgyakat mozgatáskor ne húzzuk a felületen, hanem emeljük meg azokat, vagy védőfilcet helyezzünk alájuk.
- TILOS a felületet, savas tisztítószerekkel takarítani. (Tilos anyagok: Hypo, Domestos és klórtartalmú antibakteriális szerek, valamint maró hatású anyagok.)
- Csak semleges kémhatású tisztítószerek (ph-semleges), vagy egyszerűen tiszta víz használatát, javasoljuk takarításhoz. (Mindig kevés vízzel mossunk fel!) Téli időszakban sózott felületekről történő belépéskor gyakori felmosást javasolunk.
- A márvány és mészkő nedvszívó képessége nagyobb, mint a gránité, így kérjük a felületére csöpögött, kiömlött folyadékokat azonnal felitatni és a helyét tiszta vizes ruhával áttörölni! (Ez különösen fontos olaj, zsiradék, kávé, vörösbor, alkoholtartalmú folyadékok, ecetes levek, szénsavas italok esetén, mert ezek mattá teszik a fényes felületet, valamint beleivódnak mélyen a kőbe és a későbbiek folyamán nem lehet eltávolítani.) Szintén óvni kell a felületet rozsától, nikotintól.
- Javasoljuk a felületek két-évenkénti fényezését, impregnálását!
Kezelési útmutató márvány és mészkő pultokhoz
- Óvjuk a felületet az erős mechanikai hatásoktól (ütés, éles eszközök pl.: kés, fűrész, csavarhúzó, kalapács,., stb.) mert könnyen karcolják a felületet. Nagyobb súlyú tárgyakat mozgatáskor ne húzzuk a felületen, hanem emeljük meg azokat, vagy védőfilcet helyezzünk alájuk.
- Szigorúan tilos a pultra ráállni, rátérdelni, ráülni… stb., különösen érvényes ez a kivágások mentén (mosogató, tűzhely), mivel ezeknél a helyeknél a felület el van gyengítve.
- TILOS a felületet, savas tisztítószerekkel takarítani. (Tilos anyagok: Hypo, Domestos és egyéb klórtartalmú, antibakteriális szerek.)
- Csak semleges kémhatású tisztítószerek (ph-semleges), vagy egyszerűen tiszta víz használatát javasoljuk takarításhoz.
- A márvány és mészkő nedvszívó képessége nagyobb, mint a gránité, így kérjük a felületére csöpögött, kiömlött folyadékokat azonnal felitatni és a helyét tiszta vizes ruhával áttörölni! (Ez különösen fontos olaj, zsiradék, kávé, vörösbor, ecet, savanyúságlé, szénsavas italok esetén, mert ezek matt-tá teszik a fényes felületet, valamint beleivódnak mélyen a kőbe és a későbbiek folyamán nem lehet eltávolítani.) Szintén óvni kell a felületet rozsától, nikotintól.
- Az előző pontban felsorolt beívódások ellen nyújtanak bizonyos védelmet az impregnálószerek, amellyel, beszerelés után a felületeket be lehet ereszteni. Ezek újbóli használata 1-2 évente javasolt. (Gránitimpregnáló szerek a kereskedelemben kaphatóak.)
Kezelési útmutató gránit munkalaphoz
- Óvjuk a felületet az erős mechanikai hatásoktól (ütés stb.) mert ezek extrém esetben maradandó károsodást okozhatnak a felületen. Ez különösen érvényes a kivágások mentén (mosogató, tűzhely), mivel ezeknél a helyeknél a felület el van gyengítve.
- Szigorúan tilos a pultra ráállni, rátérdelni, ráülni… stb., különösen érvényes ez a kivágások mentén (mosogató, tűzhely), mivel ezeknél a helyeknél a felület el van gyengítve.
- A gránit rendkívül kemény anyag, a háztartásban előforduló eszközök többségével nem lehet megkarcolni, de vídiabetétes és különösen edzett élű eszközök használatától tartózkodni kell.
- A gránit nedvszívó képessége kisebb, mint a márványé, de a felületére csöpögött, kiömlött folyadékokat lehetőség szerint azonnal fel kell itatni és a helyét tiszta vizes ruhával áttörölni! Ez különösen fontos zsír, olaj esetén, mert ezek a szemszerkezet pólusai között, beleivódnak mélyen a kőbe és a későbbiek folyamán nem lehet, vagy csak nagyon nehezen lehet eltávolítani.
- Az előző pontban felsorolt beívódások ellen nyújtanak bizonyos védelmet az impregnálószerek, amellyel, beszerelés után a felületeket be lehet ereszteni. Ezek újbóli használata 1-2 évente javasolt. (Gránitimpregnáló szerek a kereskedelemben kaphatóak.)
- A felületre a köznapi normál használat során keletkező meleg edények rátehetőek, abban kárt nem tesznek. De tartózkodni kell a nyílt láng használatától, illetve a gránitot nem szabad kitenni közvetlen sugárzó hőnek.
- A gránit sav és lúg álló, ezek semmilyen kárt nem tudnak tenni benne!
Szolgáltatásaink